Bezstresowa odprawa lotniskowa. Lotniskowe procedury krok po kroku
Opis Bezstresowa odprawa lotniskowa
Wyszukiwarka treści
Bezstresowa odprawa lotniskowa
     
      wtorek, 03-12-2030 r.

Bezstresowa odprawa lotniskowa

Lotniskowe procedury krok po kroku

Każde oderwanie się maszyny od płyty lotniska to niesamowite doświadczenie. Trzeba jednak pamiętać, że poprzedza je żmudna procedura. Opisujemy jak przez nią przebrnąć.

Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski
Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

Procedury lotniskowe niemal zawsze wyglądają tak samo, dlatego mamy nadzieję, że ten poradnik sprawdzi się w zdecydowanej większości wizyt na lotnisku. Poniżej opisujemy każdy etap z osobna i podpowiadamy, jak się przygotować, aby niezbędne procedury skrócić do minimum. 

Od wejścia do terminala, do wejścia na pokład dzieli nas długa droga. Tą jedyną w swoim rodzaju “przeprawę” można podzielić na kilka etapów:

  • kontrola kart pokładowych i skanowanie bagażu przed wejściem1,
  • check-in: oddanie bagażu rejestrowanego (do luku)/drukowanie biletów2,
  • przejście przez bramki kontrolne,
    • kontrola osobista (wyciągamy wszystko na taśmy),
    • skanowanie bagażu podręcznego (wyciągamy sprzęt elektroniczny),
  • przejście do strefy bezcłowej,
  • opuszczenie strefy Schengen (gdy lecimy poza EOG)3,
  • odnalezienie bramki, przy której następuje skanowanie kart pokładowych,
  • wejście na pokład samolotu,
  • odlot (dosłownie i w przenośni).
  1. tego typu kontrole spotykane poza strefą Schengen, np. w Afryce lub Azji.
  2. obowiązkowe drukowanie biletów nawet gdy nie mamy dodatkowego bagażu, wielu przewoźników wprowadziło w czasach pandemii, ponieważ daje możliwość zweryfikowania dokumentów wjazdowych do kraju docelowego.
  3. Europejski Obszar Gospodarczy = kraje EU + kraje należące do Schengen.

Odprawa krok po kroku, punkt po punkcie

W dzisiejszych czasach etapem przygotowań, od którego rozpoczyna się podróż, jest odprawa online. Odbywa się zwykle 1-2 dni przed wylotem, choć więksi przewoźnicy często pozwalają na dłuższy czas na dokonanie odprawy. 

Istnieje również możliwość dokonania odprawy na lotnisku, ale jest przeważnie dodatkowo płatna.

Jak wygląda odprawa? Przewoźnik poinformuje nas o zbliżającej się odprawie za pomocą maila lub komunikatu w aplikacji. Należy wtedy poświęcić chwilkę na zalogowanie się do systemu oraz wypełnienie krótkiego formularza. Podajemy w nim dane osobowe i nr dokumentu (dowód/paszport). W dalszej części będzie możliwość dokupienia dodatkowych usług jak ubezpieczenie, zakup dodatkowego bagażu, wykupienie numeru miejsca lub tzw. przepustki priorytetowej.

stanowisko check in

Odprawa lotniskowa: zmora każdego podróżnego. Aby przyśpieszyć ten proces, warto przygotować wcześniej potrzebne dokumenty.

Opcje priority? Niekoniecznie
Przy zakupie Priority Pass można czasem dodać większy bagaż podręczny, ale podstawową opcją tego rozwiązania jest pierwszeństwo wejścia na pokład. Jest to jednak niekiedy złudny luksus, ponieważ wcześniejsze przejście przez bramkę skutkuje dłuższym czekaniem za nią, lub - co gorsze, gdy nie wchodzimy przez lotniskowy rękaw bezpośrednio do samolotu -  na płycie lotniska. Tak przynajmniej jest w przypadku niektórych tanich linii lotniczych. Może to być nieprzyjemne w zimie, a uciążliwe w upalne dni. W przypadku wykupionych miejscówek, nie ma różnicy, kto wejdzie pierwszy. Samolot odleci dopiero gdy wszyscy będą na pokładzie.

Po przyjeździe na lotnisko

Po wejściu do terminalu należy odszukać tablicę odlotów. Znajdziemy tam podstawowe informacje na temat odlotu, jak godzina, stanowiska nadawania bagażu (tzw. check-in) i bramka, z której wchodzi się na pokład samolotu.

tablice wroclaw

Zwykle od razu po wejściu do terminala zobaczymy pierwszą tablicę.

Odwiedziny przy stanowisku check-in są teraz obowiązkowe w większości przypadków. Nawet jeśli nie posiadamy bagażu nadawanego do luku, musimy okazać dokumenty uprawniające nas do odwiedzenia kraju, np. wiza, formularz lokacyjny, wymagane ubezpieczenie, test czy szczepienia (wprowadzone w czasach pandemii). Po weryfikacji dokumentów otrzymamy wydrukowane karty pokładowe.

Czym jest karta pokładowa? To po prostu bilet, który otrzymujemy w formie zadrukowanego kartonika. Karta pokładowa może występować również w formie online (do odprawy przeprowadzonej przez internet). Będzie wówczas gotowa do wyświetlenia w aplikacji linii lotniczych lub w formie pobranego pliku pdf. Istnieje także możliwość zapisania jej w Google Wallet w naszym smartfonie.

qatar bilet

Karta pokładowa.

Tutaj nadajemy również bagaż - jest on ważny i oklejany kodem, po czym zjeżdża na taśmie na zaplecze. W przypadku plecaka może się zdarzyć, że zostanie oznaczony jako bagaż nadwymiarowy i będziemy musieli zanieść go samodzielnie do stanowiska nadawania dużych gabarytów - takie praktyki stosuje się najczęściej w Hiszpanii, ale nie jest to usługa dodatkowo płatna

Z wydrukowaną kartą pokładową udajemy się do kontroli bezpieczeństwa, gdzie po pierwszym skanowaniu biletu dostaniemy się do kolejki.

Kontrola bezpieczeństwa składa się z dwóch etapów:

  1. pierwszy to przygotowanie bagażu podręcznego do skanowania. Wyjmujemy z niego rzeczy, zgodnie ze wskazówkami celnika - najczęściej elektronika oraz worek z płynami. Zarówno bagaż, jak i pozostałe rzeczy, w tym kurtka, bluza, pasek - muszą zostać umieszczone na tacy i przejść skanowanie.
  2. drugi etap to przygotowanie się do sprawdzenia przez wykrywacz metali. Zdejmujemy wszystkie rzeczy, które wskaże celnik - pasek, zegarek, kurtkę, bluzę i czasem buty. Opróżniamy kieszenie ze wszystkich elementów. Umieszczamy je na tacy, która również przejedzie przez rentgen, a sami przechodzimy przez bramkę na wyraźne wezwanie celnika.
Podczas kontroli zostanie skonfiskowany każdy pojemnik z płynem powyżej 100 ml. Nie można też przewozić pojemników pod ciśnieniem, tzw. aerozoli. Więcej o tym piszemy w dalszej części tekstu.

Celnik zarekwiruje również wszelkie ostre przedmioty (dokładna lista jest podana przed wejściem do pomieszczenia kontroli bezpieczeństwa).

Może się zdarzyć, że wyrywkowo zostaniemy poddani dodatkowemu przeskanowaniu po przejściu przez bramkę, a nasz plecak zostanie sprawdzony pod względem zawartości niebezpiecznych materiałów.

Po przejściu kontroli możemy ponownie spakować bagaż oraz założyć wszystkie rzeczy. Od tego miejsca znajdujemy się w strefie bezcłowej, gdzie możemy korzystać z przestrzeni przeznaczonej na oczekiwanie odlotu. W strefie można korzystać z oferty sklepów, restauracji, a także bezpłatnej toalety.

hol glowny

Strefa bezcłowa na dużych lotniskach wygląda jak wesołe miasteczko - znajdziemy tam sklepy i restauracje.

Często znajdują się tam automaty sprzedające wodę - polecamy właśnie tam ją zakupić, ponieważ będzie to najtańszy produkt na lotnisku.

woda katowice

Ceny wody na lotniskach mogą zaskoczyć. Niby widzieliśmy już wszystko, ale jednak...

Proponujemy po raz kolejny odszukać tablicę z listą odlotów i odnaleźć numer bramki, z której wejdziemy na pokład samolotu. 

tablica odlotow

Tablica odlotów - na dużych lotniskach trzeba poświęcić chwilę na odnalezienie naszego.

O właściwej godzinie zostaniemy poproszeni o ustawienie się w kolejkę. Czasem następuje to tuż przed odlotem (linie niskokosztowe) lub godzinę wcześniej (np. Qatar Airways).

Podczas przejścia przez bramkę po raz drugi zostanie zeskanowana karta pokładowa, najczęściej trzeba przy tym pokazać dowód ze zdjęciem. 

Wejście do samolotu może odbyć się na dwa sposoby - przez rękaw, bezpośrednio z terminalu - co jest bardzo wygodną opcją, albo z płyty lotniska - tu najczęściej do samolotu dowozi nas autobus.

rekaw wizzair

Rękaw służący do szybkiego i wygodnego wejścia na pokład samolotu.

W przypadku autobusu nie ma opcji zgubienia się, ponieważ pracownicy lotniska zawsze czuwają nad tym, aby “potok” podróżnych trafił do punktu docelowego.

samolot silnik

Wejście do samoloty z poziomu płyty.

Po wejściu do samolotu odnajdujemy swoje miejsce zgodnie z oznaczeniem na karcie pokładowej (oderwanym bileciku). 

Bagaż podręczny, który ze sobą zabraliśmy na pokład, możemy umieścić w schowku nad głowami, lub pod fotelem poprzedzającym nasz - o ile jest to plecak. Chyba, że siedzimy w rzędzie przy drzwiach awaryjnych, to wówczas musimy go obowiązkowo umieścić w schowku nad głowami.

Jaki bagaż podręczny zabrać? W zależności od linii lotniczych będzie on mieć różne wymiary. Linie niskokosztowe określają go jako 40x30x20 cm i maks 10 kg i wynoszą tyle co standardowy plecak. Dodatkowo można dokupić większy bagaż, jak np. walizka o wymiarach do 55x40x23 cm i wadze do 10 kg. Z mierzeniem bagażu podręcznego podczas wejścia na pokład spotkaliśmy się kilka razy, ale nigdy nie widzieliśmy żeby ktoś ważył walizki i plecaki. Zalecamy przestrzegać głównie wymiarów bagażu, ponieważ przekroczenie wymiarów może skutkować nałożeniem dodatkowej opłaty od 10 do 30 euro na sztuce.

wilk plecak negombo

Ostatnio polecieliśmy z takim plecakiem. Tak, zmieścił się pod fotelem :)

W większych liniach lotniczych wymiary bagażu podręcznego określane są zwykle jako 55x40x23 cm i raczej nikt tego nie sprawdza przy wejściu - warto jednak zachować zdrowy rozsądek.

O czym należy pamiętać?

Przede wszystkim nie spóźnić się. Jak się okazuje, wiele osób ma z tym problemy, choć czasem opóźnienie wynika z powodu złej organizacji służb na lotnisku, to jednak warto przybyć tam wcześniej, zwłaszcza jeśli jest to kosztowny i daleki lot.

Nasza taktyka najczęściej obejmuje nocleg w pobliżu lotniska dzień przed odlotem, jeśli jest on zaplanowany w godzinach przedpołudniowych.

Wykupić ubezpieczenie podróżnicze. Paradoksalnie nie jest ono obowiązkowe, ale lepiej je mieć, niż później spłacać koszty leczenia, które poza granicami kraju mogą być bardzo drogie. 

Przypominamy, karta EKUZ nie obowiązuje poza granicami EU, a także nie pokrywa od razu większości wydatków poniesionych na leczenie w krajach EU. 

Polisę można wykupić online nawet w dniu wylotu.

Po przylocie

Witamy na miejscu. Jeśli wylądowaliście w którymś z krajów EU to kierujecie się do wyjścia, a po drodze zgarniacie (jeśli był wcześniej nadany) bagaż. Jeśli jest to kraj spoza EU - najpierw trzeba przejść kontrolę paszportową, najczęściej objawiającą się wbiciem pieczątki do paszportu. Jeśli w danym kraju obowiązuje płatna wiza - w waszym paszporcie znajdzie się naklejka.

pierwsze foto

Kolejka do "budki" kontroli paszportowej na lotnisku Manila.

Celnik w ułamku sekundy dowie się o nas wszystkiego z komputerowej bazy danych. Kontrola jest szybka i sprawna, ale czasem celnik może zadać kilka pytań.

Alternatywą dla tej procedury są automatyczne bramki, gdzie sami skanujemy paszport - te jednak można przejść najczęściej dopiero za drugim razem (za pierwszym razem w każdym obcym kraju - prawie na pewno - nasz paszport musi zostać sprawdzony przez celnika).

Odbiór bagażu rejestrowanego odbywa się po przejściu kontroli paszportowej. Jeśli faktycznie taki posiadacie, to należy poczekać, aż obsługa wystawi go na lotniskowej karuzeli.

Od dawna nie latamy z bagażem dodatkowym. Takie podejście pozwala oszczędzić dużo czasu. Na każdy dłuższy urlop zabieramy mniej ciuchów niż potrzebujemy, ponieważ na miejscu można je tanim kosztem wyprać, a czasem dokupić nowe w bardzo okazyjnej cenie. Wszelkie dodatki, jak kosmetyki, płyny itp. można zakupić wszędzie - obecnie nawet w dżungli czy na pustyni. Sprawdziliśmy to wielokrotnie.

O co chodzi z butelkami do 100 ml?

Podczas kontroli bezpieczeństwa będziemy musieli wyrzucić wszystkie pojemniki z płynem powyżej 100 ml. Wiąże się to z bezpieczeństwem podróżnych i uniemożliwieniem szybkiego wymieszania niebezpiecznych substancji w większym pojemniku. 

Wyjątkiem mogą być lotniska w krajach pustynnych, gdzie woda jest produktem wysoce zalecanym do funkcjonowania. Wówczas możemy z nią przejść dalej.

buteleczki

Takie buteleczki można zakupić w każdej drogerii.
Warto zabrać ze sobą butelkę wielorazowego użytku, którą możemy po przejściu kontroli bezpieczeństwa napełnić ze specjalnych kraników (te jednak nie występują na każdym lotnisku).

Ostatnia modyfikacja: piątek, 12-01-2024 r.

Rekomendacja: 100%

Łatwość dojazdu

100%
Polecane tematy
TOP10 światowych lotnisk o największym natężeniu ruchu
 Kantyna podróżnicza

TOP10 światowych lotnisk o największym natężeniu ruchu

Oficjalnie zaprezentowano listę portów lotniczych o największym natężeniu ruchu w 2023 roku. W pierwszej dziesiątce doszło do kilku nieoczekiwanych zmian.

Zakazane przedmioty w samolocie
 Poradnik

Zakazane przedmioty w samolocie

Wybieracie się w podróż spakowani jedynie w bagaż podręczny. Jest spora różnica między tym, co można spakować do bagażu nadawanego do luku i bagażu podręcznego. 

Czego nie wolno robić w samolocie
 Poradnik

Czego nie wolno robić w samolocie

W samolocie obowiązują reguły, których trzeba przestrzegać. Są one konieczne, aby zapewnić bezpieczeństwo podróżnym. Pasażerów obowiązują także niepisane zasady, które wypada poznać przed pierwszą podróżą, ale stosować również podczas każdej kolejnej. 

Wiza do Jordanii i Jordan Pass 2024
 Poradnik

Wiza do Jordanii i Jordan Pass 2024

Wyjazd do Jordanii może być kosztowny, dlatego podpowiadamy jak zaoszczędzić na wizie i jakie warunki trzeba spełnić.