14 rzeczy, które trzeba wiedzieć o Egipcie zanim się tam pojedzie. Praktyczne porady i ciekawostki z Egiptu
Opis 14 rzeczy, które trzeba wiedzieć o Egipcie zanim się tam pojedzie
Wyszukiwarka treści
14 rzeczy, które trzeba wiedzieć o Egipcie zanim się tam pojedzie
     
odcinek #105      czwartek, 07-03-2024 r.

14 rzeczy, które trzeba wiedzieć o Egipcie zanim się tam pojedzie

Autor zdjęcia: Sebastian Janiszewski

Praktyczne porady i ciekawostki z Egiptu

Będziesz zwiedzać Egipt na własną rękę? To musisz wiedzieć!

Uważasz, że film "14 praktycznych wskazówek z Egiptu" jest przydatny?
Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski
Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

Spotkanie z 4,5 tysiącami lat historii dla wielu będzie jednym z ważniejszych doznań w życiu, ale czy zwiedzanie kraju o odmiennej kulturze, języku i zasadach należy do łatwych?

Egipt można zwiedzać samodzielnie. Do dyspozycji podróżnych są samoloty, autobusy i pociągi. Szczególnie polecamy podróże autobusami - więcej w dalszej części.

Aby zobaczyć najciekawsze atrakcje Egiptu trzeba się dużo najeździć, bo dzisiejszy spadkobierca Królestwa Faraonów to kraj liczący ponad milion kilometrów kwadratowych

O czym trzeba pamiętać przed podróżą, aby była ona pełna wrażeń i niezapomnianych wspomnień - o tym jest ten tekst.

Polityka i administracja

Numer 1: Ustrój polityczny i nazwa

Egipt jest republiką demokratyczną o systemie parlamentarno-prezydenckim, ale w rzeczywistości krajem rządzi prezydent posiadający praktycznie nieograniczoną władzę - sam fakt, że konstytucja nie określa kadencyjności prezydenta mówi wiele o panującym tam systemie demokratycznym.

Obecna nazwa kraju brzmi Arabska Republika Egiptu, ale słowo “Egipt” wywodzi się z łacińskiego słowa Aegyptus. Staroegipska nazwa kraju oznacza „Czarny Ląd” i odnosi się do żyznych gruntów wzdłuż Nilu.

dworzec kolejowy

Arabska większość przejęła egipskie symbole i oznacza nimi każdy państwowy budynek.

Numer 2: Wiza

Obywateli Polski obowiązuje płatna wiza, która kosztuje 25 dolarów w przypadku opcji jednorazowej lub 60 dolarów w przypadku wizy wielokrotnego wjazdu. Ważność wizy wynosi 30 dni. Wizę można kupić przez internet lub na lotnisku po przylocie.

Numer 3: Waluta i płatności

Oficjalną walutą w Egipcie jest Funt Egipski. Ponadto w ściśle turystycznych miejscówkach honorowane są płatności dolarami amerykańskie lub euro. 

Miejscową walutę można bez problemu wybierać z bankomatów bez prowizji dla Revolut. 

Trzeba jednak mieć świadomość, że od 2022 roku w Egipcie obserwuje się szybki wzrost inflacji, która pod koniec 2023 roku wynosiła niemal 40%. W ostatnich dwóch latach waluta egipska była denominowana dwukrotnie, dlatego nikogo już nie dziwi, że mieszkańcy nie mają zaufania do Funta Egipskiego.

Numer 4: Języki urzędowe

Językiem urzędowym jest arabski w dialekcie egipskim. Dużym problemem poza hotelami jest możliwość skomunikowania się ze mieszkańcami. O ile w turystycznym miejscowościach porozmawiamy bez problemu, to na prowincji będzie z tym gorzej.

wiw po arabsku

"Wiking i Wilkołak" po arabsku.

Archeologia i kultura

Numer 5: Zabytki starożytności i naciągacze

Podróżnych fascynują historie piramid, mumii i starożytnych wierzeń Egipcjan. Pomimo upływu czasu w Egipcie pozostały monumentalne zabytki, z których większość dostępna jest do zwiedzania. Najważniejsze to piramidy w Gizie, grobowce w Dolinie Królów oraz wielkie świątynie grobowe rozsiane po całym kraju. 

Trzeba jednak zauważyć, że w każdym z tych miejsc na turystów czekają naciągacze oferujący oprowadzanie lub robienie foto. Warto mieć na uwadze, że za te wątpliwej jakości usługi trzeba będzie zapłacić. W dolarach.

Aby uniknąć nieporozumień w tym temacie najlepiej nie oddawać nikomu sprzętu do fotografowania, bo przy zwrocie będą chcieli kasę za wykonane zdjęcia, a w przypadku oprowadzania niczego ekstra się nie dowiecie - jedynie portfel stanie się chudszy.

kolumny hypostylowe nawa

Piękne starożytne świątynie to najważniejszy skarb współczesnego Egiptu.

Należy wyrobić sobie nawyk odmowy w przypadku oferowania darmowych usług czy choćby pomocy na ulicy - te gesty niemal zawsze wiążą się z żądaniem zapłaty.

Numer 6: Muzea

Egipt ma niesamowite muzea, choć akurat to w Hurghadzie odradzamy, bo pełne jest komercji. Do naszych ulubionych należy Muzeum Luksorskie, w którym zabytki wyeksponowano w idealnym świetle i dokładnie opisano ich historię. Wybierając się do muzeum zwróćcie uwagę, czy jest to muzeum narodowe czy komercyjne - te drugie omijajcie szerokim łukiem. 

element ukladanki

Ekspozycja w Muzeum Luksorskim.

Numer 7: Koptowie

Koptowie są bezpośrednimi potomkami staroegipskiego społeczeństwa z czasów faraonów. Dziś są niewielką grupą etniczno-religijną liczącą zaledwie 12 milionów wyznawców, większość mieszka w Egipcie.

Co ciekawe, język Koptyjski jest ostatnim stadium języka rodowitych Egipcjan. Współcześnie zapisywany jest alfabetem greckim. 

maly kosciol

Duża diaspora Koptów żyje w Sauhadżu.

Infrastruktura

Numer 8: Hotele

Ogromne egipskie hotele kuszą ilością gwiazdek, jednak najczęściej na miejscu okazuje się, że wyposażenie znacznie odbiega od naszego wyobrażenia. To dlatego, że trzygwiazdkowy hotel w krajach arabskich odpowiada standardowi jednej gwiazdki w Europie.

Planując urlop w Egipcie zalecamy celować w resorty pięciogwiazdkowe, do tego obowiązkowo na mapie sprawdzić lokalizację i okolice w street view.

plaza z pomostu

Szczególnie polecamy hotele z dostępem do prywatnej plaży, bo na basenach jest zawsze tłok.

Numer 9: Internet i prąd

W Egipcie funkcjonuje kilku usługodawców telefonii komórkowej i nie ma problemu z internetem mobilnym. Najlepszy zasięg oferują Vodafone, Orange i Etisalat.

Podczas pobytu korzystaliśmy z sieci Orange, którą polecamy.

A jeśli zastanawiacie się jak będziecie ładować swoje urządzenia w hotelach, to informujemy, że w Egipcie występują gniazdka typu C i E, a napięcie sieciowe wynosi 220V - tak jak w Polsce.

Komunikacja

Numer 10: Ruch uliczny i pieszy

W Egipcie obowiązuje prawostronny ruch drogowy. Przepisy drogowe są skodyfikowane, ale obserwując co dzieje się na drogach, podejrzewamy, że nikt się nimi nie przejmuje, bo na przykład Egipcjanie nie używają kierunkowskazów.

wiking auta

Takie gruchoty wcale nie są rzadkim widokiem na ulicach Hurghady.

Stan techniczny pojazdów często pozostawia wiele do życzenia, choć akurat kierowcy pracujący dla Ubera zawsze wozili nas nowszymi autami. 

Egipcjanie zwykle nie respektują przejść dla pieszych, dlatego jeśli chcecie przejść na drugą stronę upewnijcie się dwa razy, że nic nie jedzie. 

Numer 11: Komunikacja międzymiastowa

Główny szlak kolejowy wiedzie wzdłuż Nilu, dlatego o wiele popularniejsze są autobusy. 

Pociągiem można przejechać całą trasę z Aleksandrii aż do Asuanu. Niestety - jedyne, czego można być pewnym w przypadku podróży koleją, to kilkugodzinne opóźnienie. 

Trzeba nadmienić, że zakup biletów przez turystów dozwolony jest tylko na pociągi typowo turystyczne. Można to zrobić tylko z wyprzedzeniem przez internet lub poprzez miejscowego Egipcjanina.

pociag bus

Spotkanie kolejowo-autobusowe w Egipcie.

Po jednym przejeździe i opóźnieniu wynoszącym pięć godzin zrezygnowaliśmy z kolei i przesiedliśmy się do autobusów.

Prywatni przewodnicy zorganizowali sieć połączeń oplatających cały kraj. W kilku firmach bilety można kupić online z dużym wyprzedzeniem, ale niestety zdecydowana większość przewoźników prowadzi strony tylko po arabsku - do tych warto udać się osobiście i wypytać na miejscu o możliwie połączenia. Znalezienie dogodnego połączenia zajmowało nam zwykle kilka minut. 

gobus wiking

Autobusy są tu naprawdę wypasione i nie trzeba się obawiać podróżowania w nich.

Naszym zdaniem najlepszą ofertę posiadają GoBus, BlueBus oraz Super Jet. Odjazdy autobusów odbywają się zwykle w okolicy biur, zatem kupując bilet na miejscu, wiemy już gdzie rozpocznie się podróż.

Numer 12: Taksówki i uber

Zwykle unikamy taksówek, ale w Sauhadżu i Luksorze musieliśmy się przeprosić z taksiarzami, bo alternatywą były furmanki z osiołkami. Taksówki to najczęściej pojazdy, które najlepsze lata mają już za sobą i nigdy nie wiadomo czy się nie ubrudzimy w środku. 

Kierowcy taksówek chętnie pomogą w organizacji całodniowej wycieczki ze zwiedzaniem zabytków lub eksploracji okolicy - ceny jednak trzeba negocjować i ustalić przed wejściem do auta.

Jako alternatywę dla przejazdów z puntu A do B polecamy aplikację Uber. Podczas wielu przejazdów, ani razu nie spotkaliśmy się z próbą oszustwa - wszystko umawialiśmy i zapłaciliśmy przez apkę.

Na konkurencyjnym Careem próbowano nas kilka razy oszukać, dlatego zrezygnowaliśmy z jej używania.

Inne

Numer 13: Jedzenie

Kuchnia egipska jest częścią bogatej arabskiej tradycji kulinarnej. Podstawą potraw są ryż, bób, warzywa i owoce z doliny Nilu.

family stol

Foodporn z Egiptu. Nigdzie nie głodowaliśmy :D

Na obiad lub kolację polecamy odwiedzić typowe egipskie restauracje. Spośród szerokiej gamy potraw wybieraliśmy najczęściej przekąski mięsne, bo jest ono przyrządzane w wyjątkowy sposób.

Numer 14: Pogoda

Kiedy jechać do Egiptu?

W Egipcie występuje klimat zwrotnikowy suchy, to też wyjazd w każdym miesiącu będzie gwarancją udanego urlopu, ale jeśli naprawdę nie lubicie upałów to zrezygnujcie z Egiptu w miesiącach od czerwca do sierpnia. Byliśmy tam w czerwcu - choć nam upały nie przeszkadzały, to we znaki dawało się gorące suche powietrze.

Zawsze wychodząc z hotelu zabierajcie ze sobą dużo wody!

Pamiętajcie również o kremie z filtrem oraz obowiązkowo trzeba zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne i nakrycie głowy - wtedy urlop w Egipcie będzie naprawdę udany.

hurghada cornish

Pogodę naprawdę mieliśmy idealną!

Ostatnia modyfikacja: czwartek, 21-03-2024 r.

Przydatne informacje
Egipt, państwo na styku Afryki i Azji
Powierzchnia: 1 001 450 km²
Ludność: 106 437 241 osób
Gęstość zaludnienia: 106 osób/km²
Strefa czasowa: UTC+02:00
Języki urzędowe: arabski
Religia dominująca: islam
Tablice aut: ET
Kod lotniczy: SU
Numer kierunkowy: +20
Domena internetowa: .eg
Miejscowości
Stolica: Kair (ludność: 20 439 541 mieszkańców)
Inne miasta: Aleksandria, Luksor, Asuan, Asjut, Suez, Fajum, Sauhadż
Wymagane dokumenty wjazdu
paszport
Wiza? wymagana, płatna
Waluta
1 PLN = 7,76 EGP (Funt egipski) - kurs z 29-02-2024 r.
1 funt = 100 piastrów = 1000 milimów
W obiegu są - banknoty: 1, 5, 10, 20, 50, 100, 200; monety: 1 funt
Więcej o finansach i bankomatach ➜
Mapa okolicy
Polecane tematy
Co musisz wiedzieć o Emiratach
 Na urlopie

Co musisz wiedzieć o Emiratach

Zjednoczone Emiraty Arabskie to federacja siedmiu niewielkich państw. Najważniejsze z turystycznego punktu widzenia są Dubaj i Abu Zabi. Oto co trzeba o nich wiedzieć!

Czym różni się kebab od kebapu? I inne ciekawostki tureckiej kuchni
 Przewodnik

Czym różni się kebab od kebapu? I inne ciekawostki tureckiej kuchni

Najpopularniejsze lokalne restauracje to po prostu bary szybkiej obsługi, w których przyrządza się potrawy na bazie opiekanego mięsa - potocznie zwane kebabami.

Kuchnie świata - Hong Kong i Makau
 Kuchnie świata

Kuchnie świata - Hong Kong i Makau

Mimo bliskości i de facto będąc częścią Chin, oba miasta zachowują pewnego rodzaju autonomię nie tylko w administracji, ale także w sferze gastronomicznej. 

Najważniejsze informacje i ciekawostki z Jordanii
 Na urlopie

Najważniejsze informacje i ciekawostki z Jordanii

Jak przygotować się na wyjazd do Jordanii i co trzeba wiedzieć? Wiza, kultura, pogoda - gotowy plan zwiedzania.