Przejazd pociągiem Talgo z Mostaru do Sarajewa. Jak funkcjonują koleje w Bośni i Hercegowinie
Opis Przejazd pociągiem Talgo z Mostaru do Sarajewa
Wyszukiwarka treści
Przejazd pociągiem Talgo z Mostaru do Sarajewa
     
      czwartek, 01-02-2024 r.

Przejazd pociągiem Talgo z Mostaru do Sarajewa

Jak funkcjonują koleje w Bośni i Hercegowinie

Podróżując do nowego kraju zawsze staramy się jak najlepiej zrozumieć komunikację zbiorową. Jest to ciekawy temat poznawczy, a przy okazji materiał do poradników. 

Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski
Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

Lubimy odkrywać różnice w komunikacji zbiorowej innych państw. Gdy panujące w kraju zwyczaje znacznie odbiegają od polskiej normy - a tak zdarza się się bardzo często - cieszy nas możliwość poznania miejscowych zwyczajów.

Najciekawsze doświadczenia z podróży zebraliśmy w Sri Lance, Tajlandii, na Filipinach czy w Egipcie.

Skoro jesteśmy już przy kolei nie sposób pominąć drobnego epizodu podczas urlopu w Bośni i Hercegowinie - było to doświadczenie, którego się kompletnie nie spodziewaliśmy. 

sarajewo peron

Pociąg na stacji w Sarajewie.

Tytułem wstępu należy zaznaczyć, że kolej w Bośni i Hercegowinie nie różni się niczym od żelaznych szlaków regionu - przestarzałe składy, zniszczone tory, dworce w rozsypce, wysokie ceny i najczęściej brak możliwości przejazdu do sąsiedniego kraju.

Nie dziwi nas wcale, że większość podróżujących na Bałkany, dopuszcza zwiedzanie jedynie samochodem, choć sami nie do końca się z tym zgadzamy.

Wiemy, że przez Bałkany da się bez problemu przejechać autobusem, a jak jest z koleją?

Historia kolei w Bośni i Hercegowinie

Historia kolei żelaznych na terenie Bośni i Hercegowiny przypomina przeplatankę, ponieważ ambitne realizowane projekty raz za razem skutecznie przerywały wojny. 

Pierwsze plany budowy linii kolejowych pamiętają XIX wiek i powstały z myślą o usprawnieniu transportu towarów z portów Morza Adriatyckiego w głąb Austro-Węgier. Ważny odcinek linii otwarto w 1873 roku, jednak wybuch I wojny światowej przerwał budowę na dwie dekady.

W XX-leciu międzywojennym wznowiono prace, widząc w kolei jedno ze spoiw nowopowstałej monarchii. Nie na długo - II wojna światowa przerwała ambitne projekty, które - już w komunistycznej rzeczywistości - wznowiono jeszcze w 1945 roku. 

I znowu - wybuch wojny domowej w 1991 roku kompletnie zastopował rozwój kolei, o której przypomniano sobie dopiero na początku XXI wieku. Nowy podział administracyjny sprawił, że wiele tras znalazło się w obrębie różnych państw, a powojenne animozje skutecznie blokują możliwość osiągnięcia porozumienia.

Podobnie jak torowiska, tak i tabor kolei w Bośni i Hercegowinie najlepsze czasy ma za sobą.

Kolej współcześnie

Odwiedzając Bośnię i Hercegowinę szczególnie interesowały nas miasta Sarajewo i Mostar, które łączy jedna z nielicznych działających w kraju nitek kolejowych.

Tutaj epokę komunizmu żywo przypominają budynki dworców kolejowych - giganty na miarę jugosłowiańskiej megalomanii w większości są opuszczone i zaniedbane.

Aż trudno uwierzyć, że z dworca w Sarajewie codziennie odjeżdżały pociągi do portu Ploče, Belgradu i Zagrzebia.

Warto jednak zaznaczyć, że mimo zacofania technologicznego, nie mieliśmy problemu z zakupem biletów - dogadać się można po angielsku albo na migi.

miejscowka

Miłym wspomnieniem podróży na pewno będą ręcznie wypisywane do biletu kolejowego miejscówki. 

Bośniackie Talgo

Nadzieję na odrodzenie kolei w Bośni i Hercegowinie przyniosła decyzja o zakupie nowoczesnych składów kolejowych Talgo - znanego hiszpańskiego producent. 

Firma słynie m.in. z budowy składów kolejowych oraz systemu wychylnego nadwozia wagonów. 

Koleje Federacji Bośni i Hercegowiny (czyli państwa składowego BiH) dokonały dużych inwestycji w tabor. Zakupiono dziewięć składów Talgo, które pierwotnie miały kursować na linii Sarajewo-Zagrzeb, jednak z powodu braku chęci Chorwatów do współpracy, pociągi jeżdżą po krajowych liniach.

Historia zakupu Talgo przypomina nieco inwestycję w Pendolino dla Intercity, z tą różnicą, że do dziś w BiH nie ma odpowiedniej infrastruktury, bo pociągi mogące bez problemu osiągnąć prędkość 220 km/h jeżdżą z maksymalną dozwoloną - 70 km/h.

Przejazd i wrażenia

Linia z Sarajewa do chorwackiego Ploče, jest uznawana za jedną z najbardziej widowiskowych w Europie - tory biegną wzdłuż doliny rzeki Neretwy. Jest to linia, która w większości powstała jako jedna z pierwszych na tych ziemiach, a obecny kształt nadano jej już po II wojnie światowej.

talgo trasa

Źródło: wikipedia.org

Mieliśmy okazję przejechać składem Talgo na odcinku Mostar-Sarajewo. Pociąg po drodze zatrzymuje się m.in. na stacjach Drežnica, Jablanica, Konjic, Hadžići.

Dworzec w Mostarze przypomina metalowy blaszak, z dużą oszkloną fasadą. We wnętrzu ogromna zmarnowana przestrzeń podkreśla megalomanię inwestora.

mostar poczekalnia

Poza kasą, nic tutaj nie ma, a wejście na górny poziom jest zamknięte kratą.

Perony zadaszone są ogromnym blaszanym dachem z kratownicą, którego jedynym plusem jest ochrona przed opadami. 

mostar zadaszenie

Kratownica podtrzymująca zadaszenie peronów.

Bilety zakupiliśmy bez problemu w kasie, pół godziny przed planowanym odjazdem.

mostar dworzec

Na spokojnie zjedliśmy jeszcze obiad w pobliskiej restauracji (znajduje się w tym budynku dworca).

Ku naszemu, wcale nie tak dużemu zdziwieniu, przyjazd pociągu opóźnił się o 30 minut. 

Wjazd na peron był niemałym szokiem. Wiedząc jak wygląda wagon czołowy Talgo naszym oczom ukazała się ogromna lokomotywa spalinowa. No tak, wszystko jasne - linia przecież nie jest w pełni zelektryfikowana, zatem opływowe czołówki zapewne poszły w odstawkę do magazynu.

Co ciekawe, na wyświetlaczu bocznym wagonów podawane są informacje o dostępie do bezpłatnego WiFi, w tym nazwa sieci i hasło.

talgo wifi

Podrzucamy, gdyby ktoś planował jechać.

Fotele rozmieszczone w układzie 2-2 okazał się szerokie i wygodne. Odchylane oparcia oraz spore tacki jedynie potęgowały komfort.

talgo wnetrze

Nad głowami podróżnych są półki na bagaż. 

Podróż na odcinku Mostar-Sarajewo trwa dokładnie 2 godziny. Jeśli weźmiemy pod uwagę długość toru (ok. 100 km) - jest to długo. Gdy uwzględnimy bajeczne widoki za oknem - zdecydowanie za krótko. 

krajobraz wiadukt

Zielone pejzaże Bośni i Hercegowiny.

Po drodze mogliśmy zobaczyć niesamowite piękno tej krainy. Przez połowę drogi pociąg jedzie wzdłuż rzeki Neretwy, mijając niewielkie jezioro Mostarsko oraz dużo większe - Jablaničko, a przez całą drogę towarzyszą nam malownicze wiejskie pejzaże.

krajobraz dolina

Widok na wzgórze i jezioro, który mogliśmy podziwiać podczas przejazdu.

Przejazd koleją na tej trasie to zdecydowanie jedna z lepszych atrakcji krajoznawczych Bośni i Hercegowiny, szczególnie jeśli nie wybieracie się tam samochodem. 

Podróż kończymy na dworcu kolejowym w Sarajewie, który jest największym tego typu obiektem w kraju.

sarajewo dworzec

Monumentalny gmach z piaskowca dziś stoi praktycznie pusty.

Ogromny gmach pod względem bryły prezentuje się dość ciekawie, ale podobnie jak w Mostarze jest pusty i obumarły. 

sarajewo tunel

Wyłożony markurem tunel wyglądał dość upiornie.

Drzwi holu dworca zamykają po 17:00, a do peronów można dotrzeć jedynie tunelem. 

Co dalej z koleją w Bośni i Hercegowinie

Niestety, mimo upływającego czasu, w ostatnich latach nie odnotowano znacznych postępów. Wpływ na taki stan rzeczy mają dwa czynniki - kondycja finansowa spółki Željeznice Federacije Bosne i Hercegovine oraz niepewna sytuacja polityczna.

mostar peron

Pomimo upływającego czasu, nic się tutaj nie zmienia.

W rozkładzie jazdy na sezon 2023/2024 nie zauważyliśmy wielkich zmian. Nie ma również od dawna obiecywanych połączeń do Banja Luki czy Zagrzebia.

Jeśli chodzi o połączenie do Banja Luki, stolicy Republiki Serbskiej BiH, zapewne nic się nie zmieni. Obie składowe republiki mają rywalizujące ze sobą spółki kolejowe:

  • w federacji - Željeznice Federacije Bosne i Hercegovine,
  • w serbskiej części - Željeznice Republike Srpske.

Połączenie kolejowe Sarajevo-Zagreb od dawna stoi pod znakiem zapytania. Chorwaci stawiają zaporowe warunki w zamian za dopuszczenie pociągów z Sarajewa do swojej infrastruktury.


Ostatnia modyfikacja: sobota, 10-02-2024 r.

Polecane tematy
Koleją z Wrocławia prosto pod wieżę Eiffla
 Kantyna podróżnicza

Koleją z Wrocławia prosto pod wieżę Eiffla

Po latach Wrocław zyskał połączenie z Paryżem. Co prawda z przesiadką w Berlinie, ale to najkrótsza lądowa droga pomiędzy tymi miastami. To ciekawa alternatywa dla tych, którzy nie przepadają za podróżami samolotem.

Plecaki w podróży
 Poradnik

Plecaki w podróży

Bagażu, z którym wybieramy się w dalekie podróże nie powinniśmy wybierać losowo. Od materiału i wykonania zależy, ile rzeczy do niego zmieścimy i czy będzie nam się z nim wygodnie podróżowało.

Jak szybko i bezproblemowo dostać się do centrum Hongkongu
 Poradnik

Jak szybko i bezproblemowo dostać się do centrum Hongkongu

W tym przewodniku opisujemy jak szybko i bezstresowo dojechać do centrum Hong Kongu oraz pomożemy dobrać najkorzystniejszy bilet.

Nad Bałtyk z PolRegio
 W podróży

Nad Bałtyk z PolRegio

Świetna informacja dla miłośników budżetowych podróży po Polsce - u przewoźnika PolRegio kupiliśmy bilet, dzięki któremu za 46 zł dojechaliśmy z Wrocławia nad morze i z powrotem.