Kłodzko. Co zobaczyć w Kłodzku i dlaczego jeden dzień może nie starczyć
Opis Kłodzko
Wyszukiwarka treści
Kłodzko
     
      piątek, 23-08-2019 r.

City Break: Kłodzko

Wenecja i Praga w miniaturze - widok na most św. Jana | autor zdjęcia: Wojciech Kulig

Co zobaczyć w Kłodzku i dlaczego jeden dzień może nie starczyć

Twierdza Kłodzko dominuje krajobraz okolicy, dlatego warto wdrapać się na jej tarasy, aby zobaczyć co jeszcze będziemy zwiedzać podczas tej wycieczki. 

Uważasz, że film "City Break: Kłodzko" jest przydatny?
Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski
Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

Każdemu Kłodzko będzie kojarzyć się głownie z ogromną twierdzą w panoramie, dlatego chcemy odczarować to urocze miasto i pokazać, że Kłodzko to nie tylko fortyfikacje i twierdza. Miasto ma bardzo dużo do zaoferowania, a do tego - co bardzo ważne - znajduje się w nim bardzo dobrze zachowana klasyczna zabudowa starego miasta i okolicy. W panoramie zobaczymy wysokie wieża kościołów, a pomiędzy nimi przemkniemy wąskimi uliczkami przy których, na murach, przycupnęły bajkowe koty. Na koniec zajrzymy do tuneli - ale nie tych pod twierdzą, tylko do tych pod rynkiem, gdzie zwiedzimy największe w Polsce podziemne miasto w piwnicach. 

Twierdza Kłodzko

Jednym z najciekawszych dolnośląskich zabytków jest bardzo dobrze zachowana Twierdza obronna z przełomu XVII-XVIII wieku. Pochodzący z czasów pruskich, przypominający gwiazdę obiekt podzielony - Twierdza Główna jest najczęściej odwiedzany przez turystów.

Dla turystów udostępniono tarasy widokowe, główne budynki Twierdzy Kłodzko oraz ekspozycje, gdzie możemy zobaczyć jak wyglądało codzienne życie zakwaterowanych tutaj niegdyś żołnierzy.

Twierdza w Kłodzku to jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji na Dolnym Śląsku.

Warto nadmienić, że po drugiej stronie drogi dojazdowej do miasta znajduje się fort pomocniczy - tzw. Fort Owcza Góra.

Tunele kontrminerskie

Drugą ważną atrakcją są tunele kontrminerskie Twierdzy Kłodzko, o których szerzej piszemy w innym odcinku z podróży - link poniżej.

DSC08354

Świetna atrakcja do zwiedzania, o której wcześniej nie słyszeliśmy.

Warto pamiętać, że chodniki przeciwminerskie Twierdzy Kłodzko to oddzielny labirynt korytarzy pod twierdzą zwiedza się włącznie z przewodnikiem, w małych grupach.

Czas zwiedzania obu atrakcji to ok 2,5 godziny, ale powiedzmy sobie szczerze - udostępniona dla turystów twierdza to tylko 10% całego kompleksu. 

Muzeum Ziemi Kłodzkiej

Bardzo dokładna makieta średniowiecznego Kłodzka z zamkiem warownym na wzgórzu.

Kłodzko posiada bogate w zabytki i historię muzeum, w którym znajdziemy trzy stałe wystawy - pierwsza z nich to ponad 1000-letnia historia miasta (powstanie Kłodzka datuje się na koniec X wieku).

Z tego okresu znajdziemy tutaj m.in. skryptorium, salę poświęconą praskiemu biskupowi, a także liczne zabytki z wielu epok - od średniowiecza, aż po koniec XX wieku.

Pozostałe wystawy to imponująca ekspozycja 500 zegarów mechanicznych z XIX i XX wieku, na której znajdziemy zegary szwarcwaldzkie, kukułki, szafkowe, pozytywki, a także mechanizm zegara wieżowego.

zegary 2

Ekspozycja zegarów składa się z niezliczonej ilości odmierzających czas mechanizmów.

Wystawa szkła związana jest z wielowiekową tradycją wyrobu produktów szklanych w pobliskich zakładach, których działalność zakończyła się w latach 90-tych ubiegłego stulecia. Znajduje się tutaj kolekcja ponad 200 szklanych wyrobów wielu artystów, w tym uznanych polskich rzemieślników działających na Dolnym Śląsku. 

Muzeum Ziemi Kłodzkiej można zwiedzać od wtorku do niedzieli - również w wybrane święta.

Spacer po mieście

Kamieniczki, wyspa Piasek.

Niemniej bogate jest muzeum pod chmurką, którym - jak się okazuje - jest miasto Kłodzko. Oszczędzone podczas wielu wojen miasto może pochwalić się dobrze zachowaną zabudową historyczną, na którą składają się liczne kamienice, dworki, ratusz i kościoły. 

Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od spaceru na ulicy Łukasińskiego, gdzie znajduje się Klasztor Sióstr Mniszek Klarysek od Wiecznej Adoracji, a następnie udaliśmy się na południe, w stronę rynku.

Ulicami Czeską, Armii Krajowej, Muzealną, Zawiszy Czarnego i Daszyńskiego obeszliśmy centrum Kłodzka wychodząc na plac Franciszkański. Stamtąd gotyckim mostem św. Jana przeszliśmy pod Ratusz. 

DSC08385

Ratusz w Kłodzku to prawdziwa perełka neorenesansu.

Będąc w Kłodzku warto poruszać się po mieście szlakami historycznymi. Podczas takiego zwiedzania można zobaczyć ciekawe zabytki historii. Do dyspozycji turystów wyznaczono kilka szlaków m.in.:

  1. Zapomniany Szlak - śladami najstarszych i najładniejszych budynków w mieście,
  2. Szlak zabytków sakralnych - odwiedzamy najważniejsze i najstarsze kościoły miasta,
  3. Trasa podziemna, która prowadzi spod twierdzy do kościoła jezuickiego, m.in. pod rynkiem,
  4. Ulicami starego miasta - jest to wycieczka podczas której możemy zapoznać się z historią ratusza, kamieniczek, fontanny i kolumny na rynku,
  5. Szlak kłodzkich zabytków dla dzieci,
  6. Kocia ścieżka, na której można spotkać bajkowe koty z wydanej przez Ładę Ponikowską i Martę Zilbert książki “Tajemnica Glacelli”.
Więcej informacji można zaczerpnąć w punkcie informacji turystycznej przy pl. Jedności 1A.

Tunele pod miastem, czyli podziemne miasto w Kłodzku

Fenomenem nie tylko w skali Polski, ale i całej Europy jest podziemne miasto w Kłodzku, które powstało na przestrzeni dziejów poprzez połączenie piwnic domów mieszkalnych - początkowo w kilku kamienicach na rynku, a potem w szerszej okolicy. 

Podziemna Trasa Turystyczna nie od razu została odkryta w całości. Pierwsze jej odcinki odkryto dopiero w drugiej połowie XX wieku podczas remontu jednej z pierzei. Zapadające się kamienice zapadły się i gdy zostały rozebrane odkryto zasypane piwnice. Jak się okazało później - połączonych pomieszczeń było jeszcze więcej. 

DSC 0334

Wejście do tunelu pod miastem znajduje się w pobliżu wejścia do Twierdzy Kłodzko, dlatego wiele osób uważa je za właściwe tunele pod twierdzą

Warto przejść się tunelami pod miastem, o których mówimy w naszym filmie. Znajduje się tam niezwykła wystawa przedstawiająca mieszczan, a także sala tortur ze specjalistycznym sprzętem.

Trasa podziemna jest czynna codziennie, a jej zwiedzanie płatne. 


Ostatnia modyfikacja: środa, 10-01-2024 r.

Kłodzko, Polska

Odcinek powstał przy współpracy Urzędu Miejskiego w Kłodzku

Rekomendacja: 92%

Łatwość dojazdu

95%

Łatwość poruszania się

90%

Atrakcje do zwiedzania

100%

Baza noclegowa

80%

Jakość wyżywienia

95%

Dostępność sklepów

90%

Plusy

  • Zabytkowa starówka
  • Renesansowy ratusz
  • Kościół Rzymskokatolicki Księży Jezuitów
  • Klasztor Ojców Franciszkanów
  • Twierdza z XVII/XVIII wieku
  • Opcja zwiedzania podziemnych labiryntów Twierdzy
  • Muzeum Ziemi Kłodzkiej
Galeria
Kościoły w Kłodzku
Mapa okolicy
Polecane tematy
Co musisz wiedzieć o Emiratach
 Na urlopie

Co musisz wiedzieć o Emiratach

Zjednoczone Emiraty Arabskie to federacja siedmiu niewielkich państw. Najważniejsze z turystycznego punktu widzenia są Dubaj i Abu Zabi. Oto co trzeba o nich wiedzieć!

Czym różni się kebab od kebapu? I inne ciekawostki tureckiej kuchni
 Przewodnik

Czym różni się kebab od kebapu? I inne ciekawostki tureckiej kuchni

Najpopularniejsze lokalne restauracje to po prostu bary szybkiej obsługi, w których przyrządza się potrawy na bazie opiekanego mięsa - potocznie zwane kebabami.

Najważniejsze informacje i ciekawostki z Jordanii
 Na urlopie

Najważniejsze informacje i ciekawostki z Jordanii

Jak przygotować się na wyjazd do Jordanii i co trzeba wiedzieć? Wiza, kultura, pogoda - gotowy plan zwiedzania.

To musisz wiedzieć zanim polecisz na Filipiny
 Na urlopie

To musisz wiedzieć zanim polecisz na Filipiny

Pierwsze zetknięcie z Filipinami dla wielu może być szokiem. Podpowiadamy co trzeba wiedzieć, aby uniknąć rozczarowania.