Co musisz wiedzieć o Sri Lance. 20 rzeczy, które trzeba wiedzieć
Opis Co musisz wiedzieć o Sri Lance
Wyszukiwarka treści
Co musisz wiedzieć o Sri Lance
     
odcinek #104      sobota, 24-02-2024 r.

Co musisz wiedzieć o Sri Lance

Wilk pozuje przed muzeum. | autor zdjęcia: Wojciech Kulig

20 rzeczy, które trzeba wiedzieć

Sri Lanka znana jest głównie z ogromnej skały pośród niekończącej się dżungli oraz ogromnych buddyjskich dagob. Co jeszcze warto wiedzieć?

Uważasz, że film "18 porad ze Sri Lanki" jest przydatny?
Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski
Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

Sri Lanka to kraj dużych kontrastów i jedynej w swoim rodzaju komunikacji zbiorowej. Ruch lewostronny, chaos komunikacyjny, bariera językowa i multum naciągaczy - to tylko niektóre z problemów, jakie prawdopodobnie spotkacie na swojej trasie. 

Polityka i społeczeństwo

Numer 1: Ustrój polityczny

Sri Lanka jest republiką demokratyczno-socjalistyczną, która ogłosiła niepodległość od Wielkiej Brytanii 4 lutego 1948 roku, ale dopiero od 1972 roku zmieniono nazwę kraju na Sri Lanka, co oznacza „olśniewający kraj”. Wcześniej kraj nazywał się tak jak wyspa, czyli po prostu Cejlon.

Głową kraju jest prezydent wybierany na 6 letnią kadencję przez jednoizbowy sejm, który również wybierany jest na 6 letnią kadencję. 

Numer 2: Stolica kraju

Oficjalną stolicą kraju jest Sri Dźajawardanapura Kotte lub po prostu Kotte, do którego w 1982 roku przeniesiono parlament. Wciąż jednak większość instytucji centralnych znajduje się w Kolombo, które przez przyjezdnych uważane jest za stolicę.

uliczka wilkolak

Miasta Kolombo nie należy omijać!

Kolombo zamieszkuje je zaledwie 750 tysięcy mieszkańców i zbyt wielkich tłoków nie widzieliśmy. Na pewno bardzo spodoba się wam w centrum - są tam parki, jezioro, świątynie, a także bardzo współczesna zabudowa, w tym ogromne centra handlowe.

Numer 3: Religia

Choć Sri Lanka jest krajem socjalistycznym, to tylko w nazwie, bo religijność mieszkańców jest bardzo wysoka. Prawie 70% ludności Sri Lanki wyznaje buddyzm. Zwolenników na wyspie ma również hinduizm - aż 13,0%, a religie chrześcijańskie wyznaje niemal 10% ludności. Niewiele mniej, bo 9% stanowią wyznawcy islamu - dlatego też na Sri Lance meczety nie są rzadkim widokiem. 

budda fl wiking

Budda w największej w Kolombo buddyjskiej świątyni - Gangaramaya. 

Numer 4: Języki urzędowe Sri Lanki

Wszystkie szyldy i drogowskazy opisane są w trzech językach: syngaleskim, tamilskim i angielskim. Zadziwiająco dużo osób mówi po angielsku, choć zdarzyło się nam, że jadąc autobusem nie mogliśmy się z nikim porozumieć. 

szyld kurunegala

Tabliczki opisane trzema językami to tutaj norma.

Administracja i finanse

Numer 5: Wiza

Wiza do 30 dni, przy zamówieniu przez internet kosztuje 50 dolarów, a na lotnisku 60 dolarów. Podstawowa obowiązuje 30 dni, ale można ją rozszerzyć nawet do 180 dni poprzez odpowiednie zaznaczenie terminu pobytu. 

Po opłaceniu i wysłaniu formularza zezwolenie na wjazd przychodzi jeszcze tego samego dnia. Na lotnisku wiza jest wklejana do paszportu i to wszystko - najprostszy płatny system wizowy jaki widzieliśmy.

Numer 6: Waluta i płatności

Oficjalną walutą Sri Lanki jest rupia lankijska, którą bez problemu można wybrać z bankomatów. Jest kilka banków niepobierających prowizji od kart Revolut.

Co ciekawe bankomaty można znaleźć również w dżungli - widzieliśmy taki jeden. Obsiadły je robaki, ale kasę wypłacał normalnie. 

bankomat hnb

Bankomat w dżungli w drodze do Lwiej Skały.

Kartą można płacić w wielu miejscach - zarówno na wsi jak i w mieście, ale czasem, sprzedawcy jak i kierowcy Ubera będą prosili o płatności gotówką - wtedy warto uszanować ich życzenie. 

To trzeba wiedzieć

Numer 7: Internet

stoisko sim

Pakiety internetowe SLT-MOBITEL kupiliśmy na lotnisku.

Choć mamy opory przed kupowaniem kart SIM na lotniskach, to jednak zrobiliśmy to, bo planowaliśmy korzystać z Ubera.

W holu głównym znajduje się kilka stoisk - zdecydowaliśmy się na sieć SLT-MOBITEL z pakietem 20 GB danych. Operator wszystko skonfigurował za nas. Warto jednak wiedzieć, że bezpłatne WiFi jest standardem w hotelach i centrach handlowych.

Numer 8: Prąd

Wybierając się do Sri Lanki trzeba zabrać odpowiednią przejściówkę do gniazda, ponieważ podobnie jak we wszystkich byłych koloniach brytyjskich, w powszechnym użyciu są gniazdka typu G.

Numer 9: Hotele

Jeżdżąc po Sri Lance spaliśmy w kilku hotelach o różnym standardzie. Najważniejsze było dla nas, aby po wyczerpującym dniu zwiedzania wrócić do pokoju, gdzie będą na nas czekały: prysznic, wygodne łóżka i świeża pościel.

Nocleg ze śniadaniem w najtańszych przyzwoitych hotelach zaczyna się od 150 zł, natomiast w Kolombo będzie drożej, ale polecamy hotel Pearl Grand, gdzie nocleg ze śniadaniem kosztował nas 180 zł.

hotel pearl wilkolak

Widoczek z tarasu hotelu Pearl Grand.

Co zobaczyć

Numer 10: Zabytki UNESCO

Aż osiem miejsc na wyspie zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Są to m.in. zabytkowe miasta Anuradhapura, Polonnaruwa, najsłynniejsza skała na wyspie - Sigiriya i Płaskowyż Centralny Sri Lanki.

jetavanaramaya drzewa

Największa niegdyś dagoba na Sri Lance.

Podczas jednej wizyty można zaliczyć nawet kilka ważnych dla dziedzictwa ludzkości obiektów. Część z nich zobaczyliśmy na własne oczy, a relacje znajdziecie na naszym kanale YouTube.

Numer 11: Ogromne dagoby

Na Sri Lance znajdują się ważne budowle starożytności, które po słynnych piramidach z Egiptu zajmują kolejno trzecie i czwarte miejsce pod względem wielkości. To ogromne dagoby Jetavanaramaya w Anuradhapurze oraz Rankot Vihara w Polonnaruwie. Te dwa miejsca koniecznie trzeba zobaczyć odwiedzając Sri Lankę.

rankoth vehera wiking

Dagoba Rankot Vihara w Polonnaruwa.

Komunikacja zbiorowa

Numer 12: Ruch uliczny i pieszy

Ruch na wyspie jest lewostronny. Na drogach najczęściej daje się zaobserwować ogólny brak jakichkolwiek zasad, poza tą, że większy ma zawsze pierwszeństwo. Dlatego - przynajmniej teoretycznie - najbezpieczniej jest jeździć autobusami, a to sprowadza nas do kolejnego punktu:

wiking zielone tuktuki

Na ulicach najczęściej spotyka się tuk tuki i autobusy :)

Numer 13: Wesołe autobusy

Jeśli rozważacie samodzielne podróże po kraju, to polecamy autobusy, które są najtańszym środkiem transportu w Sri Lance. Na dodatek w odróżnieniu od kolei nie trzeba ich wcześniej rezerwować.

Najlepiej wsiadać na stacji początkowej, kiedy autobus jest pusty, bo po drodze nikt wam miejsca nie ustąpi.

Trzeba też pamiętać planowaniu przesiadek tak, aby znaleźć czas na rozprostowanie nóg, bowiem w pojazdach jest bardzo ciasno - w rzędzie jest pięć miejsc siedzących!

autobus do anuradhapura

Niektóre autobusy łatwo skojarzyć z cyrkiem.

Za bilety płaci się już w trakcje podróży u biletera - płatność tylko gotówką.

Numer 14: Kolej

Pociągi Sri Lanki są legendarne, ale musicie wiedzieć, że kolej cieszy się ogromnym powodzeniem i na niektóre trasy naprawdę trudno ustrzelić rezerwacje.

Przez internet można jedynie kupić miejscówkę, a bilet na przejazd dopiero na stacji. Próbowaliśmy dwa razy kupić bilet na stacji nie posiadając rezerwacji i nawet z jednodniowym wyprzedzeniem nie było już wolnych miejsc. Także... powodzenia.

dworzec kolejowy

Typowy pociąg na Sri Lance ma otwarte drzwi.

Numer 15: Tuk Tuki

Technikom oszustw i przekrętów stosowanych przez kierowców tuk tuków należałoby poświęcić oddzielny film. Zwykle zaczyna się od niezobowiązującej rozmowy, podczas której kierowca przekonuje, że do miejsca docelowego obecnie nic nie kursuje i tylko on może was tam zawieźć.

tuktuk red

Typowy tuk tuk.

Jeśli zdecydujecie się na ten środek podróży - cóż, czasem nie ma wyjścia - to koniecznie przed wejściem do pojazdu ustalcie ostateczną cenę za wszystkich podróżnych. Czasem - już na miejscu - okazuje się, że kwota dotyczyła tylko jednej osoby. 

Najlepiej nie zamawiać tuk-tuków na dworcach, czy w zatłoczonych miejscach, bo kasują podwójnie.

Zanim zdecydujecie się na zamówienie tuk tuka z ulicy, sprawdźcie oferty w aplikacji Uber. Podaje ona dokładną cenę zgodną z taryfą. Różnica was zszokuje. 

Numer 16: Uber

Jeśli jeszcze z jakiegoś powodu nie zainstalowaliście apki, to w Sri Lance trzeba ją mieć.

Uber służy do zamawiania zarówno aut jak i tuk tuków. Na dole zobaczycie kwotę, jaką zapłacicie za przejazd - żadnych krętactw czy dodatkowych napiwków. 

Numer 17: Transfer lotniskowy

Lotnisko Kolombo położone jest 30 km od centrum miasta oraz 9 km od Negombo, więc jeśli zależy wam na szybkim transferze do hotelu lub centrum któregoś z tych miast, polecamy zamówić Ubera.

Naturalnie można pomyśleć o transferze pociągiem, autobusem czy tuk tukiem, bo takie opcje też istnieją - i na pewno, od razu po wyjściu z terminala - znajdziecie wielu chętnych do pomocy.

poczekalnia

Jedzenie i zakupy

Numer 18: Jedzenie

W Sri lance stołowaliśmy się głównie w lokalnych restauracjach. Trzeba jednak pamiętać o jednym - jeśli nie jesteście miłośnikami ostrej kuchni, podkreślajcie to przy składaniu zamówienia, bo są one przygotowywane z dużą ilością ostrych przypraw.

Mieszkańcy jedzą główne rękami, co dla wielu przy pierwszym zetknięciu będzie ogromnym szokiem. 

Dla fanów typowo morskiej kuchni, Sri Lanka będzie rajem objawionym. Tutaj owoce morza można zamówić wszędzie - nawet w środku wyspy.

owoce morza stol

Owoce morza dostępne są dosłownie wszędzie.

Co ciekawe, na wyspie znaleźliśmy nawet popularne sieciówki, w których ku naszemu zdziwieniu były dostępne pizze doprawione zgodnie z lokalnymi zwyczajami.

Numer 19: Sklepy i apteki

W dużych miastach nie było problemu z płatnościami kartami, ale w mniejszych honorują głównie gotówkę.

Wyjątkiem są apteki, gdzie prawie zawsze zapłacicie kartą i dodatkowo kupisz podstawowe produkty spożywcze. 

Kiedy pojechać do Sri Lanki

Numer 20: Pogoda

Sri Lanka to kraj, który warto odwiedzić o każdej porze roku. Jest tam klimat podrównikowy wilgotny, a średnia temperatura zarówno w lecie jak i zimie będzie balansować w okolicach 30oC.

Z turystycznego punktu widzenia Sri Lankę najlepiej odwiedzić w miesiącach na przełomie roku - grudzień, styczeń, luty i marzec. Trzeba jednak wiedzieć, że pogoda może się różnić, w zależności od regionu wyspy.

mt lavinia wiking

Plaża w Mt. Lavinia.

Występują też dwie pory deszczowe - od maja do sierpnia oraz od października do grudnia.


Ostatnia modyfikacja: czwartek, 21-03-2024 r.

Przydatne informacje
Demokratyczno-Socjalistyczna Republika Sri Lanki, Azja
Powierzchnia: 65 610 km²
Ludność: 20 130 000 osób
Gęstość zaludnienia: 320 osób/km²
Strefa czasowa: UTC+05:30
Języki urzędowe: syngaleski, tamilski, angielski
Religia dominująca: buddyzm
Tablice aut: CL
Kod lotniczy: 4R
Numer kierunkowy: +94
Domena internetowa: .lk
Miejscowości
Stolica: Sri Dźajawardanapura Kotte (ludność: 135 806 mieszkańców)
Inne miasta: Kolombo, Dehiwala-Mount Lavinia, Moratuwa, Negombo, Trikunamalaja, Kandy, Kalmunai, Vavuniya, Dżafna, Anuradhapura, Polonnaruwa, Sigiriya, Dambula
Wymagane dokumenty wjazdu
paszport
Wiza? wymagana, płatna
Waluta
1 PLN = 78,74 LKR (Rupia lankijska) - kurs z 11-11-2023 r.
1 rupia = 100 centów
W obiegu są - banknoty: 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000; monety: 1, 2, 5, 10, 25, 50 centów; 1, 2, 5, 10 rupii
Więcej o finansach i bankomatach ➜
Mapa okolicy
Polecane tematy
Co musisz wiedzieć o Emiratach
 Na urlopie

Co musisz wiedzieć o Emiratach

Zjednoczone Emiraty Arabskie to federacja siedmiu niewielkich państw. Najważniejsze z turystycznego punktu widzenia są Dubaj i Abu Zabi. Oto co trzeba o nich wiedzieć!

Czym różni się kebab od kebapu? I inne ciekawostki tureckiej kuchni
 Przewodnik

Czym różni się kebab od kebapu? I inne ciekawostki tureckiej kuchni

Najpopularniejsze lokalne restauracje to po prostu bary szybkiej obsługi, w których przyrządza się potrawy na bazie opiekanego mięsa - potocznie zwane kebabami.

Kuchnie świata - Hong Kong i Makau
 Kuchnie świata

Kuchnie świata - Hong Kong i Makau

Mimo bliskości i de facto będąc częścią Chin, oba miasta zachowują pewnego rodzaju autonomię nie tylko w administracji, ale także w sferze gastronomicznej. 

Najważniejsze informacje i ciekawostki z Jordanii
 Na urlopie

Najważniejsze informacje i ciekawostki z Jordanii

Jak przygotować się na wyjazd do Jordanii i co trzeba wiedzieć? Wiza, kultura, pogoda - gotowy plan zwiedzania.